Urban gardening made in Lille

Zdravím vás opět ze severu Francie. Mám za sebou náročný víkend, plný akcí. Tentokrát jsem se vydala do Lille (mám to ani ne hodinu cesty hromadnou dopravou), kde se v sobotu konal pochod proti Monsanto a v neděli jsem zašla omrknout „městskou farmu“ na bývalé nádraží, dnes komunitní centrum, Saint Sauveur.

DSCF8074 DSCF8148

SOBOTA:

V sobotu odpoledne odstartoval celosvětový pochod proti Monsanto (kdo nemá rád negativismy tak „pochod za život bez Monsanta“). Proč se konal? Firmu Monsanto asi není třeba dlouze představovat a ani její produkty (Roundup, GMO rostliny ap.). Jedná se o velmi mocnou nadnárodní korporaci, který nyní tak nějak tahá za nitky světové politiky. Je až trestuhodné, jak málo se o této firmě u nás hovoří, ačkoliv její produkty a politika jsou „podezřelé“ z mnohých „nepravostí“.

DSCF8049 DSCF8104

GMO plodiny, jejichž vliv na lidské zdraví nikdo nikdy pořádně netestoval a přitom se masivně vysazují, krmí se jimi dobytek a další hospodářská zvířata, čímž se viditelně nebo skrytě dostávají na naše talíře. Politici i lobbisté bojují za to, aby potraviny obsahující GMO nebyly viditelně označeny a zákazník je tak nemohl na pultech obchodů jednoduše ignorovat. Díky tomu nikdo z nás nemůže říct, že ví, co jí. Celá problematika je složitější, ale zjednodušeně a polopaticky asi takto:
Chytrý podnikatel (Monsanto ap.) se rozhodl vydělat na tom, že bude produkovat rostliny, které sami o sobě fungují jako pesticid, a tak nechal nakřížit DNA rostliny a DNA jiného živočicha, čím vznikla GMO rostlina. Pak tuto rostlinu nabízel, kde se dalo, vždyť je to zázrak: „rostlina, která sama zabije své škůdce!“
Když se rostlina měla začít importovat do UK, nechala si tehdejší vláda udělat testy u svého předního vědce, aby si ověřila, zda tato rostlina nemůže škodit lidem. Výsledky ale pro GMO rostlinu dopadly velmi zle: Laboratorní zvířata trpěla chorobami (pomaleji rostla a hůř prospívala, jejich potomstvo bylo degenerované, mělo menší mozek, rozhozený hormonální systém, reprodukce byla obtížná, embrya měla malformace atd. Milý vědec, mimochodem špička svého oboru, předal zprávu nadřízeným. A co myslíte, že bylo dál? Za dva dny na to přišel o práci, jeho tým byl rozpuštěn, jeho data skartována a jeho práce dehonestována… No a GMO rostlina se směje z polí, krmí se s ní hospodářská zvířata a jejich mléko, vejce i maso spokojeně baštíme vy i já. I když se našli země, které GMO zakázaly, ČR mezi ně nepatří. A tak možná i za vaším domem roste Roundup ready plodina zalévaná litry karcinogenního glyfosátu (hlavní složka Roundupu)…  KONEC

DSCF8061 DSCF8054

Když jsem tak sledovala asi tisícihlavý průvod, který v sobotu procházel ulicemi Lille, zaznamenala jsem dvě věci:
1. Klidný protest.
Přes můj vžitý stereotyp byl onen průvod zcela poklidný (nelétaly dlažební kostky ani slzný plyn ap.) .

DSCF8051 DSCF8083

2. Složení průvodu.
Osobně jsem čekala většinové zastoupení „odredované, trávu pokuřující “ subkultury, jak o tom panuje obecné přesvědčení a stereotyp mezi lidmi u nás. Ano, takoví lidé se podobných akcí obvykle účastní, ale rozhodně netvořili většinu, spíše naopak. Ani moje další představa, že ulicemi půjdou lidé do 25 let, prožívající odboj proti „všemu“, se nepotvrdila. Značná část průvodu byli lidé, jako my, mladé rodiny s dětmi, oblečeni a učesáni „normálně“, chovající se „normálně“. Nutno říci, že moje stereotypy se otřásly v základech.

DSCF8100 DSCF8097

DSCF8053 DSCF8072

Později jsem si kladla otázku, čím to, že zde ve Francii jsou lidé tak aktivní. No jasně, stávkování je jejich nejběžnější hobby, namítnete. Ale myslím, že tu hraje roli ještě jeden faktor:
Město Lille se počtem obyvatel (necelých 200 tis. obyvatel) rovná zhruba české Plzni. Na území Lille a v nejbližším okolí byste našli minimálně 12 komunitních zahrad a působí zde 102 oficiálních asociací zabývajících se životním prostředím a trvale udržitelným rozvojem. Většinu z nich více či méně podporuje město či stát. Část z těchto asociací pravidelně organizuje akce pro veřejnost s cílem šíření informovanosti a osvěty. V komunitních zahradách jsou organizovány pravidelné kurzy přírodního zahradničení zdarma, nebo výměnou za symbolické zápisné…
Kolik takových asociací a zahrad najdete v Plzni? A kolik v Praze? Možná se mýlím a někdo mě opraví, ale domnívám se, že zde tak trochu pokulháváme. Tím nechci tvrdit, že v ČR je na poli ekologických asociací mrtvo, ale zdaleka asi nejsou tak „vidět“, jako zde. (Nutno poznamenat, že hlavně díky vysokým místním daním si francouzská města mohou dovolit sponzorovat tyto asociace a akce ze svého rozpočtu.).

DSCF8109 DSCF8108

DSCF8107 DSCF8119

NEDĚLE:

Jednou ze zmíněných osvětových aktivit pořádaných na území města Lille je „Městská farma v Saint Sauveur“.

DSCF8131 DSCF8146

DSCF8150 DSCF8133

Tato mobilní „farma“ (dočasná přenosná zahrada) je součástí programu, který si klade za cíl upozornit obyvatele na původ rostlin, které končí na jejich talířích. Dostupné všem, jsou zde vysazeny nehybridní a méně známé nebo zapomenuté druhy zeleniny. Nechybějí ani rostliny medonosné či jinak užitečné na zahradě (například kopřiva).

DSCF8166 DSCF8140

DSCF8167 DSCF8163

Rostliny jsou vysazeny ve speciálních ekologických textilních pytlích tzv. Smart pots. Důležitá je jednak ukázka biodiverzity, ale také nekonečných možností, jak zahradničit ve městě. Lidé si sem mohou zdarma přijít pro nehybridní osivo do vlastních zahrádek a doprovodné akce jsou připraveny na Svátek biodiverzity organizovaný dne 31. května.

DSCF8155 DSCF8157

Zahrádkám zdar!

Reklamy

One thought on “Urban gardening made in Lille

  1. Petr Gabriel napsal:

    Roundapu a jiných druhů pesticidů se u nás použije každý rok podle českého rozhlasu 5 000 tun! Takže máme zaděláno na dehonestaci skrze ně. To je ovšem praktická činnost u velkopěstitelů. U zahrádkářů a výrobců biozeleniny asi ne. Jenže i plodiny pro výrobu chleba jsou také zaneřáděné pesticidy. Umí to dnes někdo bez těch škodlivin?

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s